Santorini

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Grecka Wyspa Santorini

Santorini

Santorini to archipelag pięciu małych greckich wysepek położonych na Morzu Egejskim, które wchodzą w skład większego archipelagu Cykladów. Często jednak nazwy tej używa się w odniesieniu do największej z wysp, zwanej także Thera lub Tira, o charakterystycznym kształcie półksiężyca. Jest to miejsce magiczne, kuszące bajkowym krajobrazem, dzikimi kolorowymi plażami oraz nadającymi uroku biało-niebieskimi domkami.

Wyspa zdaje się być rajem na ziemi, gdzie każdy zaczerpnie chwili błogiego relaksu i wypoczynku. Ponadto kryje w sobie wiele tajemnic, a wiecznie żywy mit o zaginionej Atlantydzie zdaje się być największą z nich. Santorini w dalszym ciągu czeka na odkrycie…

Zwiedzanie stolicy, czyli Firy

Stolica wyspy – Fira, to klimatyczne miasto położone na wysokości ok. 300 m n.p.m., które ze względu na swój nietypowy nastrój przyciąga najwięcej turystów. Fira znajduje się na klifie, a przechadzając się jej uliczkami można odnieść wrażenie, iż jest na nim „zawieszona”. W miejscowości zlokalizowany jest piękny Stary Port, do którego można się dostać schodami, liczącymi aż 600 stopni lub kolejką linową. W centrum Firy mieści się zaś taras widokowy, z którego za pomocą lornetek można podziwiać, powstałą po wybuchu wulkanu, kalderę. Znajduje się tu również Ortodoksyjny Sobór Metropolitarny. Spacerując po mieście warto także dojść do jego górnej części, gdzie zlokalizowana jest tzw. „złota uliczka”. Swoją nazwę zawdzięcza mieszczącym się na niej markowym sklepom, jak np. Prada, Gucci, czy Chanel. Miłośnicy zwiedzania mogą się również udać do Muzeum Archeologicznego, prezentującego niezwykle barwną historię wyspy. Do pozostałych atrakcji Firy zaliczyć można ponadto: muzeum w centrum kulturalnym Megaro Gyzi, Muzeum Prehistorycznej Thery oraz Santoryńskie Muzeum Folkloru.

Oia – kolejna atrakcja Santorini

Kolejnym miastem Santorinii, chętnie odwiedzanym przez turystów, jest Oia. Jej symbol to m.in. przepiękny kościół p.w. św. Mikołaja oraz słynny wiatrak, zlokalizowany tuż nad klifem. Oia, obok Firy jest obecnie najbogatszym miastem na wyspie. Zwiedzając ją warto się wybrać do Muzeum Morskiego.

Osoby pragnące zażyć słonecznej kąpieli, podczas pobytu na Santorini powinny zaś udać się na popularną Czerwoną Plażę, której nazwa pochodzi od koloru żwiru wulkanicznego. Plaża usytuowana jest pomiędzy skałami, ok. 12 km od Firy. Bajkowe widoki zapewnia także Biała Plaża, znajdująca się w niedalekim położeniu Czerwonej Plaży, jednak aby się na nią dostać, należy dopłynąć tutaj łódką.

Miłośnicy historii, zwiedzając malownicze Santorini nie mogą również pominąć pozostałości po antycznej Thirze, zlokalizowanych na szczycie góry Mesa Vouno, gdzie zaobserwować można ruiny z czasów hellenistycznych, bizantyjskich i romańskich. Santorini kusi swoim charakterem i magią. To idealna destynacja dla każdego.

Dodatkowe info o wyspie: