
Eubea
Druga co do wielkości po Krecie Eubea (Evia) stała się tez celem mojej drugiej greckiej wyprawy. Dużo słyszałem od znajomego, który podobnie jak i ja chciał zwiedzić wszystkie (zarówno te zamieszkałe jak i bezludne) wyspy Grecji, że to bardzo miłe i popularne miejsce. Nie zostało mi nic innego jak przyjechać tu i samodzielnie przekonać się o tym fakcie.
Eubea – zwiedzamy wyspę!
Na Eubeę dostać się z kontynentalnej części kraju bardzo łatwo! Wyspę od niej oddzielają tylko wąskie cieśniny, zwane zatokami eubejskimi (północną i południową). Przesmyki w najwęższym miejscu mają ledwie 40 kilometrów szerokości, dzięki czemu wyspa jest z kontynentem połączona mostem. Euebeę oddzielają jeszcze inne zatoki i cieśniny: Ewripos (najwęższa), Trikeri czy zatoka Petalijska.
Doskonałe połączenie umożliwiło mi przyjechanie na wyspę samochodem, a dobrze utrzymana autostrada tylko ułatwiła całość podróży. Chociaż muszę przyznać, że kilka górskich dróg, którymi dane było mi się przemieszczać przyprawiało o zawrót głowy. Na szczęście obyło się bez niepotrzebnej adrenaliny.
No właśnie – znowu góry. Eubea jest wyspą górzystą, ale nie ma tak wysokich szczytów jak choćby Kreta. Najwyższy szczyt górski w tym regionie ma raptem 1743 metry n.p.m i nie stanowi bardzo dużego wyzwania dla doświadczonych górołazów. Podejście jest zabezpieczone i dobrze oznakowane, nie mieliśmy więc problemów ze zdobyciem szczytu, mimo że jest dość skalisty. Mimo wszystko ten masyw górski jest majestatyczny. Zajmuje większość obszaru wyspy leniwie spoglądając na niewielkie równiny.
Ciekawostki z Eubei
W takich warunkach doskonale odnaleźli się tutejsi rolnicy. Wszędzie można było odnaleźć uprawy winorośli i oliwek, a także hodowle kóz i owiec – od lat stosując podobne metody mają doskonałe wyniki w produkcji wina czy sera feta.
Eubea ma też bardzo bogatą i burzliwą historię – zwykle związaną z wojnami (jest położona względnie blisko najważniejszych miast półwyspu Peloponez) i wzajemnym jej sobie odbijaniu. Całkowicie grecka po wielu przejściach (należała przemiennie do Wenecji, Bizancjum i Turcji) stała się dopiero 1830 roku.
Polecam Eubeę – świetnie miejsce na odpoczynek, ze względu na ładny krajobraz i bardzo łatwy dostęp samochodem!