Lesbos – magiczna wyspa

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Grecka Wyspa Lesbos

Lesbos – magiczna wyspa

Wyjazd na Lesbos to zupełnie inna wycieczka niż na poprzednie wyspy. Lesbos leży już w Azji, tuż przy tureckim wybrzeżu. Jest jedną z największych greckich wysp na Morzu Egejskim. Od kontynentu (azjatyckiego!) dzielą ją dwie cieśniny: Muzelim na północy i wschodnia cieśnina Mitilini. Stolicą tej wyspy jest miasto Mitylena, które zostało założone już w VI w p.n.e i należało do Krezusa (swoją drogą od jego imienia mamy dzisiaj określenie “krezus”).

Co zobaczymy w Mitylenie?

Na Lesbos dostałem się statkiem, który zawinął do właśnie Mityleny. Jest to wyjątkowo piękne miasto, które rozciąga się wokół pięknej zatoki. Dla typowych turystów jest tu bardzo wiele atrakcji, jak choćby monumentalna tutejsza statua wolności – ogromny pomnik kobiety trzymającej pochodnię w ręku, są tęż pozostałości antycznej cywilizacji, z wyraźnymi wpływami azjatyckimi (i wieloletnią obecnością Persów).

Niesamowita historia nazwy wyspy Lesbos

Na ustach podróżników zawsze pojawia się uśmiech na sam dźwięk nazwy wyspy – Lesbos czy cieśnina Lesbijska kojarzą się nam bardzo jednoznacznie z homoseksualnymi kobietami. Nie każdy jednak wie, że to dokładnie prawda – to właśnie te kobiety mają swoje miano od TEJ WYSPY!

W starożytnych czasach mieszkała tu znana chyba wszystkim Safona – najwybitniejsza grecka poetka tamtych czasów. W wielu swoich listach i wierszach miłosnych kierowała się do kobiet. Miała też w zwyczaju otaczać się dużą grupą kobiet, często z dobrych domów, które uczyła zarówno muzyki jaki i innych dziedzin sztuki. Z czasem utworzyło się dość zamknięty krąg wokół Safony, składający się wyłącznie z kobiet. Pisała ona do nich piękne i czułe wiersze gdy były z nią i smutne, przepełnione żalem utwory, gdy musiały odejść wychodząc za mąż. Istnieje legenda, według której Safona z rozpaczy popełniła samobójstwo, jednak najprawdopodobniej później starości dożyła właśnie na Lesbos.

I właśnie dla tej historii warto odwiedzić Lesbos – zobaczyć miejsca w których żyła i tworzyła Safona. Taka emocjonalna podróż połączona z naprawdę pięknymi krajobrazami wyspy to doskonały wybór na weekendowy wypad z któregoś z większych miast Grecji.