Skopelos – wakacje dla spragnionych spokoju

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Grecka wyspa Skopelos

Skopelos – wakacje dla spragnionych spokoju

Grecka wysepka Skopelos to prawdziwa oaza spokoju wśród egzotyki i bajkowych, zapierających dech w piersiach widoków. Góry, jary, wąwozy oraz zieleń gajów oliwnych i lasów piniowych przyciągają turystów wrażliwych na piękno otaczającej przyrody. Wyspa położona na Morzu Egejskim, w archipelagu Sporad Północnych, nie należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, jednak mimo braku promocji oferuje wiele atrakcji dla żądnych wrażeń.

Co warto zwiedzić na wyspie Skopelos?

Planując urlop na Skopelos, warto zastanowić się nad wycieczką do stolicy wyspy, czyli miasta o tej samej nazwie. Liczne zabytki architektury sakralnej, wspaniałe rezydencje oraz pozostałości po dawnej weneckiej twierdzy to obowiązkowe punkty zwiedzania miejscowości. Do najważniejszych i zarazem najpiękniejszych kościołów zaliczyć należy m.in. Panagia Papameletiu, wybudowany w II poł. II stulecia oraz Agios Athanasios, pochodzący z XI w. Kolejnym, godnym uwagi miasteczkiem, jest Glossa, która zachwyca pełną uroku starówką, malowniczym portem oraz zlokalizowaną na stromym wzgórzu kaplicą św. Jana.

Wypoczynek na wyspie – plaże i przyroda Skopelos

Skopelos nazywana jest najbardziej zieloną wyspą Grecji. Gaje oliwne i drzewa piniowe zajmują bowiem większą część terytorium, nieskażonej masową turystyką, wysepki. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż to właśnie tutaj nagrywano jeden ze słynnych musicali z Meryl Streep oraz Colinem Firthem – „Mamma Mia”. Spragnieni relaksu podróżni znajdą tu długie piaszczyste i żwirkowe plaże oraz krystalicznie czystą wodę o błękitno-turkusowym kolorycie, która uznawana jest za najczystszą w całej Grecji. Do najpopularniejszych plaż zaliczyć należy m.in.: Stafylos (4 km od miasta Skopelos), Milia (w pobliżu miasteczka Panormos), Kastani (niedaleko plaży Milia, zasłynęła dzięki filmowi „Mamma Mia”) oraz Sarres na północy wyspy, do której dostać się można jedynie łodzią. Turyści, preferujący aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, mogą pospacerować jedną z wielu oznakowanych bądź też zupełnie dzikich ścieżek, prowadzących pomiędzy bujnymi gajami oliwnymi, drzewami orzechowymi i figowymi. Istnieje również możliwość odbycia takiej wycieczki z przewodnikiem, w zorganizowanej grupie.