Samos

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Wyspa Samos w Grecji

Samos

Samos to przepiękna, maluteńka grecka wyspa ulokowana we wschodniej części Morza Egejskiego, która sprawia wrażenie jakby czas tu się zatrzymał. Pełna zieleni i atrakcji przyciąga turystów z całego świata, zwłaszcza tych, którzy pragną spokoju, cieszy i nieprawdopodobnego piękna. Samos to zarówno malownicze plaże w otoczeniu klifów jak i górskie szczyty. Nie sposób się tu nudzić, no chyba że właśnie na to ma się ochotę.

Wyspa ta oddzielona jest od Turcji około półtorakilometrową cieśniną Mykale. Dawniej słynęła ona z ceramik, a po dziś dzień tutejsze wazy, które pochodzą z VI wieku są jednymi z najbardziej znanych pozostałości po kulturze jońskiej. Samos urzeka zwłaszcza miejscami wciąż dzikimi i dziewiczymi, które pamiętają początki tworzenia.

Będąc w tej części świata warto przede wszystkim zwiedzić uliczki Pithagorio (południowo-wschodnia część wyspy), malowniczy port oraz odwiedzić pobliskie wzgórze, z którego można podziwiać panoramę miasta. Dalej na północ czeka zaś Samos – stolica wyspy z tradycyjnymi greckimi domami i kościółkami. Tutaj także można zwiedzić muzeum archeologiczne z ogromnym kolosem Kouros o wysokości 5 metrów.

Niezwykle urokliwa jest również wioska Manolates czy też popularny kurort Kokkari. Pierwsze miejsce czaruje starą zabudową i niezwykłym spokojem, drugie zaś pięknymi plażami i idealnymi warunkami do windsurfingu.

Samos jest idealnym kierunkiem wakacyjnym także dla miłośników górskich wędrówek. Czeka na nich chociażby szczyt góry Kerkis o wysokości 1434 metrów n.p.m. i niezwykłe widoki. Odkrywcy starożytnych cywilizacji zaś ucieszą się z faktu, iż można tu zobaczyć ruiny świątyni bogini Hery, Heraion.

Plaże na Samos są żwirowe i piaszczysto-żwirowe. Najsłynniejsze to Tsamadou i Lemonakia, które można odnaleźć w okolicach Kokkari, a także Megalo Seitani, Mikro Seitani oraz Potami. We wschodniej części wyspy natomiast czeka piaszczysta plaża Psilj Amos, która jest ulokowana niezwykle blisko tureckiego wybrzeża. Każda z nich urzeka i pozwala na boski wypoczynek wśród gorących promieni słońca i sielskiej atmosfery.