Atrakcje przyrodnicze Grecji

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Przyroda w Grecji

Atrakcje przyrodnicze Grecji

Grecja dla przeciętnego Polaka kojarzy się przede wszystkim ze starożytnymi zabytkami, demokracją i mitologią grecką, czyli zagadnieniami przerabianymi na lekcjach historii w szkole. Ponadto dla kibiców piłki nożnej miłym skojarzeniem z tym państwem jest klub Panathinaikos Ateny, w którym wielką karierę zrobił Krzysztof Warzycha. Mało kto jednakże wie, jak pięknym i bogatym przyrodniczo terenem jest dawna Hellada.

Co nieco o geografii

Patrząc na mapę naszego kontynentu bez trudu można wskazać tereny Grecji, nawet na mapie nie mającej naniesionych granic państwowych. Charakterystyczny kształt półwyspu Peloponez, wyspa Kreta oraz dziesiątki wysp i wysepek to znaki rozpoznawcze tego obszaru. Kraj ten zaliczany jest do półwyspu Bałkańskiego, choć w istocie sam stanowi jeden wieki półwysep. Do tego blisko 20% jego powierzchni stanowią właśnie wyspy.

Charakter tego terenu jest bardzo zróżnicowany, bowiem z jednej strony cechuje go bardzo długa i skomplikowana linia brzegowa, z drugiej z kolei większą część lądowej części kraju zajmują pasma górskie, o wysokości przekraczającej 1200 m n.p.m. Taki kontrast jest jedną z bardziej swoistych i ciekawych atrakcji.

Przyroda Grecji, która zachwyca

Przyroda w Grecji jest bezpośrednio powiązana z morsko-górzystym ukształtowaniem terenu. Jednym z najbardziej charakterystycznych zwierząt, jakie tu występuje, będącym jednocześnie jednym z symboli Grecji jest kozica górska. Aby chronić to zwierzę, utworzono kilka parków narodowych, których w całym kraju jest łącznie dwanaście. Znajdują się w nich największe atrakcje przyrodnicze.

W jednym z parków narodowycz położony jest Olimp – masyw górski niezwykle istotny w mitologii Greckiej, uznawany w niej za siedzibę bogów, w tym najważniejszego z nich – Zeusa. Masywy górskie występujące na obszarze praktycznie całego kraju, z różnobarwną kolorystyką flory, wzbogacają greckie cuda natury. Góry, przechodzące w wybrzeże klifowe, z rozłożystymi plażami to kolejna z wizytówek tego kraju.

O czym turysta nie może zapomnieć

Góry, plaże, morze, wyspy – to najważniejsze z turystycznych atrakcji Grecji. Liczące sobie tysiące lat dziedzictwo kulturowe zawiera się jednakże przede wszystkim w zabytkach architektonicznych – Akropolu, Partenonie, pozostałościach greckiej starożytnej cywilizacji w Salonikach i Mykenach, a także w świątyni Zeusa Olimpijskiego. A to tylko najważniejsze przykłady tego typu atrakcji.

Myśląc o greckich wyspach pierwszym skojarzeniem staje się Kreta. Wyspa ta to jednakże nie tylko plaże, ale także najdłuższy w Europie wąwóz – Samaria, liczący sobie 16 km i prawie w całości udostępniony do turystycznej eksploracji. Wybierając się do Grecji warto więc pamiętać, że oprócz wspaniałych warunku do leniuchowania na plaży atrakcje tego kraju dają także możliwość do aktywnego wypoczynku i zwiedzania wspaniałych zabytków i pięknej przyrody.