Ceny i koszty wyjazdu do Grecji

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Grecja na wakacje

Ceny i koszty wyjazdu do Grecji

Grecja jest bardzo oblegana przez polskich turystów i to od wielu lat. Na letni wypoczynek wielu Polaków uważa ten kraj za wybór niemalże idealny. Nie brakuje tam ładnej pogody, wspaniałych plaż, dużej ilości zabytków i pysznej kuchni. Pojawia się pytanie, jak wyglądają takie greckie wakacje pod kątem finansowym?

Wczasy w Grecji – koszty wycieczki i noclegu

W Grecji obowiązuje waluta euro, co jest dużą wygodą. Jeśli komuś zależy na tym, aby nie wydać niepotrzebnie za dużo pieniędzy, to warto wybrać się na wakacje do tego kraju w okresie od wiosny do jesieni, gdyż w sezonie letnim jest bardzo dużo turystów i ceny wzrastają. W miarę możliwości warto poszukać wycieczki na czerwiec, wrzesień czy październik. Koszt przelotu w jedną stronę zaczyna się od ponad 200 złotych do przeszło 500 złotych. Cena noclegu w 3-gwiazdkowym hotelu to koszt za tydzień 1,5 do 2,5 tysiąca złotych za osobę. Nocleg w apartamencie przez 7 dni to koszt ponad 2000 złotych, a w hostelu ceny zaczynają się już od 500 złotych do poniżej tysiąca złotych za 7 dni. Dużo można oszczędzić na noclegi, wybierając kwatery prywatne przez Airbnb.pl – już za niewiele ponad tysiąc złotych/osobę przez 7 dni noclegu w apartamencie. Jeśli ktoś chce na miejscu podróżować własnym transportem, to może wynająć samochód w cenie od 30 do 50 euro/dzień za nieduże auto.

Jakie są ceny w Grecji?

Będąc w Grecji, nie można pominąć lokalnych atrakcji. Trzeba się jednak liczyć z kosztami biletów i wejściówek do nich. Niektóre kosztują kilka euro, a inne kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt euro. Przykładowo bilet normalny do muzeum na Akropolu to koszt 10 euro, a samo wejście na Akropol kosztuje 20 euro.

Decydując się na wczasy all inclusive, czyli z pełnym wyżywieniem, nadal trzeba liczyć się z ponoszeniem dodatkowych kosztów w przypadku drobnych zakupów (m.in. pamiątki, wizyty w lokalach gastronomicznych i barach). Piwo kosztuje ponad 3 euro, kawa 2 euro, popularne napoje gazowane do dwóch euro, greckie sałatki 5 euro, greckie szaszłyki od 6 euro wzwyż, szklanka wody jedno euro, street food średnio 2 euro, bochenek chleba euro, kilogramowe opakowanie sera żółtego 8 euro, paczka papierosów od 4 euro. Wiele atrakcji w Grecji można zobaczyć za darmo, a za pozostałe w większości przypadków nie trzeba płacić więcej niż ponad 10 euro.

Na zakończenie…

Grecja jest bardzo popularnym i jednocześnie wcale nie takim tanim krajem do spędzenia wakacji. W wielu miejscach nie można zapłacić kartą ani porozumieć się w języku angielskim. W kraju tym wysterują duże różnice cen, w zależności od tego, czy zwiedzana jest część lądowa czy jedna z wysp. Z większymi kosztami trzeba liczyć się w miastach typowo turystycznych.