Śladami greckich mitów

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Góra Olimp - Zeus - mitologia

Śladami greckich mitów

Grecja to dla Polaków przede wszystkim trzy rzeczy – starożytna cywilizacja, klub Panathinaikos Ateny, w którym Krzysztof Warzycha święcił piłkarskie sukcesy oraz grecka mitologia, tak rozpowszechniona przez „Mity greckie” Jana Parandowskiego, przerabiane intensywnie na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej. Wybierając się do Grecji warto odłożyć nieco na bok beztroskie leniuchowanie na plaży, na rzecz zwiedzania tego kraju według trasy wyznaczonej przez miejsca i wydarzenia, uwiecznione w greckiej mitologii.

Mitologia grecka – literacko-religijny fenomen

Mity greckie są nieodłączną częścią dziedzictwa starożytnej Hellady, czyli państwa, a w zasadzie grupy państw i państewek, jakie rozsiane były przed tysiącleciami na dzisiejszym greckim terenie. Wierzenia religijne ówczesnych mieszkańców oparte było o politeizm, czyli wiarę w wielu bogów i bóstw, z których każde miało pod opieką inną dziedzinę życia.

Co szczególnie istotne legendy i przypowieści o życiu poszczególnych bogów przekazywane były ustnie, jak również zapisywane w dziełach ówczesnych poetów, takich jak chociażby Homer. Bogactwo wydarzeń, malowniczość opisów i umiejscowienie wydarzeń w realnych, identyfikowalnych również dziś lokalizacjach stanowią jeden z fenomenów mitów. Dzięki temu możliwe jest odbycie intrygującej podróży przez Grecję, której przedmiotem będzie odwiedzenie miejsc, opisanych w mitach.

Śladami mitów, czyli najważniejsze miejsca związane z mitologią grecką

Myśląc o mitycznych miejscach nie sposób na samym początku nie wspomnieć o Olimpie – masywie górskim w środkowej Grecji, w mitologii opisywanym jako siedziba bogów greckich, w tym najważniejszego z nich – Zeusa. Pięknie położone góry, porośnięte lasami, umożliwiają zwiedzanie śladami greckiej mitologii, dzięki licznym ścieżkom turystycznym, jakie tu wytyczono.

Kolejnym z ważnych miejsc na planie podróży będzie z pewnością Akropol Ateński – kompleks starożytnych świątyń, położony w granicach administracyjnych greckiej stolicy – Aten. W miejscu tym przez setki lat oddawano kult bohaterom greckich mitów, w tym w szczególności bogini mądrości – Atenie. Choć kompleks stanowi zabytek archeologiczny, to wciąż można tutaj na własnych oczach przekonać się o kunszcie i zmyśle architektonicznym starożytnych Greków.

Nie wolno zapomnieć także o ruinach Sparty – starożytnego miasta-państwa, które według mitologii zapoczątkowało wojnę trojańską, opisaną w wersach 'Iliady’ Homera. Kolejnym, wartym zobaczenia starożytnym miastem są Mykeny – w mitologii rządzone przez Agamemnona, kolejnego z bohaterów wojny trojańskiej i mitycznego dowódcę armii, która ostatecznie miała zdobyć to miasto.

Co zakątek, to historia

Nie sposób jest wymienić wszystkie miejsca w Grecji, gdzie mitologia rozsiadła się na historycznym miejscu, gdzie trwa po dziś dzień. Mity greckie są bowiem obecne praktycznie w każdym zakątku tego państwa, albowiem stanowią zarówno jeden z elementów jego dziedzictwa, jak i swoisty produkt narodowy, inspirując od pokoleń kulturę w innych krajach, w tym również tą masową (wystarczy wspomnieć słynne filmy – ,,Troję” oraz ,,300″, wprost odnoszących się do mitycznych wydarzeń).

Wybierając się do Grecji można więc, przy odpowiednim rozplanowaniu pobytu, zarówno cieszyć się atrakcyjnym wypoczynkiem na plaży, jak i chłonąć kulturę i historię tego Państwa w czasie zwiedzania starożytnych miejsc. Warto wybrać się do tego nadmorskiego państwa na południu Europy, aby poznać jedne z ważniejszych korzeni naszej cywilizacji.