Wyspa Kos

Wspomnienia, zdjęcia, informacje

Grecka Wyspa Kos

Wyspa Kos

Kos znajduje się w archipelagu Dodekanez, tuż obok wybrzeża Turcji, gdzie cudowne morze oraz plaże gwarantują udany wypoczynek. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu do dyspozycji są skutery wodne, narty, lot spadochronem za płynącą motorówką czy ekwipunek nurka, by móc zachwycać się i obserwować życie w głębinach.

Zwiedzanie zabytków na wyspie Kos

Wartą zobaczenia atrakcją jest niewątpliwie Asklepion – pozostałości po świątyni boga Asklepiosa. Niesamowite jest również ogromne, stare drzewo – platan Hipokratesa. Właśnie pod tym drzewem podobno wykładał starożytny lekarz. Chcąc zobaczyć przepiękny widok rozciągający się na port i wybrzeża Turcji należy wejść na ruiny średniowiecznego zamku joannitów.

Będąc na Kos warto wybrać się do małej, spokojnej wioski rybackiej – Mastichari, tutaj bowiem z dala od pośpiechu można swobodnie i spokojnie wypocząć. Każdego zapewne zachwyci widok na wyspy Kalymnos oraz Pserimos, które cudownie rozciągają się z wioski. Piaszczysto-żwirowe plaże natomiast zachęcają do leniuchowania na słońcu.

Kos – co jeszcze warto zobaczyć?

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie, gdzie znajdziemy malowniczy port jachtowy, a tuż przy nim zobaczymy ogromne jachty, duże promy wycieczkowe, lub też malutkie łódki rybackie. Na spacerowiczów czeka zaś promenada, gdzie oprócz słońca i pięknych widoków można ukradkiem spoglądać na rosnące wzdłuż palmy. Znajdują się tu również liczne butiki, restauracje czy tradycyjne tawerny, gdzie można posmakować tutejszej kuchni. Ciekawym pomysłem na zwiedzanie okolicy jest natomiast wycieczka rowerem, a interesującym miejscem, które warto wtedy zobaczyć są wykopaliska z czasów romańskich i helleńskich.

Na południu wyspy Kos znajduje się Kardamena, która jest dziś centrum wypoczynkowym. Można tu zrelaksować się korzystając s propozycji przeróżnych sportów wodnych, czy też spacerując śliczną promenadą lub ogrzewając się na słońcu na jednej z piaszczysto-żwirowych plaż.

Wspaniały widok na Turcję oferuje oddalona o cztery kilometry od stolicy miejscowość Psalidi . Spokój i niesamowite krajobrazy czarują i zachwycają turystów, którzy decydują się zobaczyć to miejsce.

 

Autor: Dorota Rzagień